دانشگاه فرهنگیان

پردیس شهید بهشتی خراسان رضوی

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی انجام شد:
برگزاری نشست خوانش کتاب «هویت شهری» و تقدیر از کتابداران و همیاران کتاب دانشگاه فرهنگیان استان

صبح امروز، نشست خوانش کتاب «هویت شهری» نوشته سیدکمال الدین حسینی، و مراسم تقدیر از کتابداران و همیاران کتاب دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی در پردیس شهید بهشتی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پردیس شهید بهشتی در این نشست که با حضور مدیر امور پردیس های خراسان رضوی و جمعی از مسئولان سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد برگزار شد، مؤلف کتاب «هویت شهری» با بیان این که باید برای شناخت بهتر هر کتابی بسترهای نگارش آن را نیز شناخت، گفت: پیشنهاد نگارش این کتاب در پی سخنرانی وی در سال 1388 برای مدیران شهر مشهد با عنوان مشارکت شهروندان در اداره شهر، ارائه شد. وی افزود: علاوه بر این کتاب،  کتاب دیگری نیز با عنوان شهروند و مشارکت اجتماعی در همین راستا منتشر گردیده است.

وی با بیان این که هر چه پیوستگی اجتماعی شهروندان بیشتر باشد، برای آبادانی و توسعه شهر خود بهتر تلاش می کنند گفت: بر اساس مشاهدات پیوستگی اجتماعی در شهر مشهد در مقایسه با شهرهایی مانند یزد، تبریز و اصفهان کمتر است. وی شواهدی مانند استفاده کمتر از لهجه مشهدی و کم بودن تشکل های مردمی مربوط به مشهدی های مقیم شهرهای مختلف را گواهی بر این امر دانست.

حسینی با تعریف مفهوم هویت گفت: هویت پاسخی است که به پرسش من کیستم ارائه می شود. وی هویت را جهت دهنده و عامل پیش بینی پذیر کردن رفتار انسان ها دانست.

مؤلف کتاب هویت شهری با ذکر این که فصل اول کتاب مذکور به مفهوم هویت و نظریه های شکل گیری آن اختصاص یافته است گفت: در فصل های دیگر کتاب الگوهای هویت بخشی، تجربه های جهانی در ارتباط با هویت شهری، و عوامل مؤثر بر تقویت هویت شهری مورد بحث قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که در فصل آخر کتاب «هویت شهری» راهکارهای لازم برای تقویت هویت در شهر مشهد ارائه شده است گفت: مواردی مانند تقویت تیم فوتبال لیگ برتری، نامگذاری بازارها و میادین با استفاده از نمادهای مختلف مردم ساکن در مشهد، برگزاری تئاترهای خیابانی و حفظ مناطق قدیمی و زیبای شهر مشهد را از جمله این راهکارها برشمرد.

در پایان این نشست، از کتابداران دانشگاه فرهنگیان استان و همیاران کتابداری پردیس شهید بهشتی مشهد تقدیر وقدردانی شد.

گفتنی است این مراسم به همت اداره پژوهش و برنامه ریزی مدیریت امور پردیس های استان، کارشناسی پژوهش پردیس شهید بهشتی و کتابخانه رازی این پردیس برگزار گردید.


| شناسه مطلب: 121419

تعداد بازدید: 184 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران