پردیس شهید بهشتی خراسان رضوی

در دومین جلسه تازه های هفته تشریح شد:

شیوه های تربیتی مورد استفاده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دومین جلسه تازه های هفته به همت «انجمن علمی دانشجویی ادبیات» پردیس شهید بهشتی برگرار شد.

صبح امروز، سه شنبه در دومین جلسه تازه های هفته سال تحصیلی 99-98 ، که به مناسبت روز جهانی کودک برگزار شد، شیوه های تربیتی مورد استفاده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشریح گردید.

به گزارش روابط عمومی در این جلسه دکتر مهدی محقق نیشابوری، استاد دانشگاه فرهنگیان و مدیرکل پیشین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن اشاره به پیشینه پیمان نامه های جهانی در رابطه با حقوق کودکان گفت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز بخش های مهمی به آموزش کودکان اختصاص یافته و در بندهای متعدد به طور مستقیم و غیرمستقیم به این موضوع توجه شده است.

دکتر محقق در ادامه به فعالیت های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: به جرأت می توان گفت کودکی که چند سال به طور مستمر به کانون مراجعه داشته باشد، از لحاظ شیوه تفکر، منش، اخلاق، ادب و ... به یک انسان معیار نزدیک می شود و در درازمدت می تواند به یک متخصص خوب بدل گردد.

وی با نام بردن از برخی بزرگانی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشد کرده اند، گفت: از جمله این افراد در حوزه هنر می توان به عباس کیارستمی، فیلمساز شهیر ایرانی اشاره کرد که عکاسی و فیلمسازی را از کانون شروع کرده است.

استاد دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ویژگی هایی دارد که مراکز و کتابخانه های آن را به جاهایی خاص تبدیل کرده است.

وی در تشریح این ویژگی ها گفت: در کانون مسئول به معنای رئیس و مدیر وجود ندارد، هیچکس بدون طی سلسله مراتب نمی تواند جایگاه اجتماعی پیدا کند و افراد برای تدریس حتی دو ساعت کلاس باید از مراحل مختلف عبور کنند.

مدیرکل پیشین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: «کانونی بودن» روحی است که در تمام اجزای این مرکز حلول کرده است.

وی گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در 40 رشته فعالیت می کند که مربیان آن برای فعالیت در این رشته ها با شرکت در دوره های آموزشی مختلف همیشه به روز هستند.

دکتر محقق از انتخاب رشته آزاد، وجود نداشتن حالت معلم و شاگردی، محوریت کتاب، وجود عشق، محبت و دوستی، و کارجمعی و گروهی به عنوان دیگر ویژگی های فعالیت های تربیتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یاد کرد و از همه دانشجومعلمان خواست قبل از شروع به تدریس با این ویژگی ها آشنایی حاصل کنند تا در کار خود موفق تر باشند.

در پایان این جلسه دکتر سیدکمال الدین حسینی، معاون آموزشی، پژوهشی و فرهنگی پردیس شهید بهشتی در  سخنان کوتاهی بر ویژگی های تربیتی مثبت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تأکید و با اعطای لوح تقدیر ریاست دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی از دکتر محقق تقدیر کرد.

گفتنی است این برنامه به همت «انجمن علمی دانشجویی ادبیات پردیس شهید بهشتی» برگزار شد.


| شناسه مطلب: 152743

تعداد بازدید: 153 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران