در حال بارگذاری ...

معرفی کتاب سیر تاریخی مجسمه های سفالی در ایران(از دوران پیش از اسلام تا سده 7 هجری)


عنوان:سیر تاریخی مجسمه های سفالی در ایران(از دوران پیش از اسلام تا سده 7 هجری)
مولف: جواد نکونام (کارشناس پردیس شهید بهشتی)
قطع وزیری:220 صفحه
تیراژ:1000 جلد
ناشر: پیام کلیدر
مشهد
1396


یادداشتی بر کتاب" سیر تاریخی مجسمه های سفالی در ایران"
    ساخت سفالینه  و انواع مجسمه های سفالین  قدمت هزاران ساله دارد و از دوران پیش از تاریخ تا کنون در نواحی سکونت انسان یافت شده و همراه با نوع زندگی بشر با تغییر و تحولاتی همراه بوده است. فلات ایران نیز که یکی از کهن ترین زادگاه های فرهنگ  و تمدن بشری است نمونه های شاخصی از انواع مجسمه های سفالین را برای جامعه بشری به یادگار گذاشته است. در دوران تاریخی ایران این روند رو به رشد سفالینه ها ادامه یافته است و به عنوان میراث ارزشمندی به دوره اسلامی انتقال یافت. سپس در قرون اولیه اسلامی، سفالگری با بهره گیری از سنت پارتـهـا و ساسانـیان تداوم یافت و دوره اسلامی به اوج شکوفایی خود رسید.
    از دوره های درخشان سفالینه ها در ایران دوره اسلامی، سده های میانه و عصر سلجوقی و خوارزمشاهیان است. در این دوره  ایران به قدرت و یکپارچگی رسید و جهـش چشمگـیری در تـمام هـنرهـا، صنایع و عـلوم از جمله هنر سفالگری پـدید آمد. سفالگری این دوره در واقع عصر طلایی صنعت سرامیک و چـینی سازیست. در این دوره حـکاکی، برجسته کاری، شبکه سازی، قـلمزنی، رنگ زیر یا روی لعـاب، مطلا کاری و میناکاری به کار گرفته شده و به نظر می رسد استاد سفالگر از هنر نگارگران و طراحان بهره مند بوده است. لعاب زرین فام این دوره از شاهکارهای تکنیک هنری محسوب می شود و از شهرت جهانی برخوردار است.
 نگارنده پژوهش حاضر کاملا هدفمند و  براساس همین کمیت و کیفیت صنعت سفالینه ها، ضمن مطالعه سیر تاریخی مجسمه های سفالی در ایران، این دوره از تاریخ سفالگری و مجسمه سازی دوره اسلامی(سده 5 و 6 ه) را انتخاب نموده است و با رمزگشایی از مفاهیم و کارکرد نمادین این آثار و ارایه الگوی تجزیه و تحلیل  در نهایت به دنبال انجام کاری بدیع و نو بوده است و سعی داشته نوری بر زوایای تاریک این هنر ماندگار و بی تکلف بتاباند. ضمناکتابی دیگر از همین مولف در سال 1394 با عنوان" نماد شناسی رنگ در هنر اسلامی تعزیه" به چاپ رسیده است.

   امید که با مجاهدت تمامی هنرمندان و پژوهشگران در عرصه هنر اسلامی؛ هنری فاخر که در عرصه تجلی بسیار قدرتمند ولیکن در عرصه نظریه پردازی بسیار رنجور می نماید،  در آینده ای نه چندان دورشاهد شکوفایی و ظهور و بروز این هنر در سراسر جوامع اسلامی باشیم.

                                     


نظرات کاربران